72-Mbit QDR II SRAM, 2M x 36, 1.8V, 300MHz (CY7C1515KV18 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Synchronous, QDR II |
| Memory Size | 72Mbit |
| Memory Organization | 2M x 36 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 300 MHz |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 1.9V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 165-LBGA |
| Supplier Device Package | 165-FBGA (13x15) |
Download the current available datasheet for CY7C1515KV18-300BZXI.
Download Datasheet