18-Mbit (512K x 36 / 1M x 18) pipelined SRAM (CY7C1380D/F/1382D family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Synchronous, SDR |
| Memory Size | 18Mbit |
| Memory Organization | 512K x 36 |
| Memory Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 167 MHz |
| Access Time | 3.4 ns |
| Voltage - Supply | 3.135V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x20) |
Download the current available datasheet for CY7C1380D-167AXI.
Download Datasheet