| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $27.60 | $27.60 |
| 10+ | $25.30 | $253.00 |
| 500+ | $23.00 | $11,500.00 |
| 1000+ | $21.85 | $21,850.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High-speed 3.3V 32K x 16 dual-port static RAM (70V27S/L)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Dual Port, Asynchronous |
| Memory Size | 512Kbit |
| Memory Organization | 32K x 16 |
| Memory Interface | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page | 20ns |
| Access Time | 20 ns |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
Download the current available datasheet for IDT70V27L20PFGI.
Download Datasheet