| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $4.72 | $4.72 |
| 10+ | $4.32 | $43.20 |
| 500+ | $3.93 | $1,965.00 |
| 1000+ | $3.73 | $3,730.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Military octal buffers and line drivers with 3-state outputs (SN54LS244 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-CDIP |
Download the current available datasheet for SN54LS244J.
Download Datasheet