| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $79.20 | $79.20 |
| 10+ | $72.60 | $726.00 |
| 500+ | $66.00 | $33,000.00 |
| 1000+ | $62.70 | $62,700.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
C2000™ military 32-bit MCU with 150-MHz, 256-kB Flash (SMJ/SM320F2812 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 150MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 56 |
| Program Memory Size | 256KB (128K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.81V ~ 2V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 172-CFP |
| Package / Case | 172-BCQFP Exposed Pad and Tie Bar |
Download the current available datasheet for SM320F2812HFGM150.
Download Datasheet