| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $9.60 | $9.60 |
| 10+ | $8.80 | $88.00 |
| 500+ | $8.00 | $4,000.00 |
| 1000+ | $7.60 | $7,600.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Dual EIA-232 drivers/receivers with charge-pump voltage generator (MAX232)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Data Rate | 120Kbps |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
Download the current available datasheet for MAX232IN.
Download Datasheet