| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $12.00 | $12.00 |
| 10+ | $11.00 | $110.00 |
| 500+ | $10.00 | $5,000.00 |
| 1000+ | $9.50 | $9,500.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Dual precision operational amplifier (LT1013 family), military ceramic package
| Attribute | Value |
|---|---|
| Amplifier Type | Standard (General Purpose) |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Push-Pull |
| Slew Rate | 0.4V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 700 kHz |
| Current - Input Bias | 15 nA |
| Voltage - Input Offset | 60 µV |
| Current - Supply | 350µA (x2 Channels) |
| Current - Output / Channel | 25 mA |
| Voltage - Supply Span (Min) | 5 V |
| Voltage - Supply Span (Max) | 30 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-CDIP |
Download the current available datasheet for LT1013MJG.
Download Datasheet