| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $16.20 | $16.20 |
| 10+ | $14.85 | $148.50 |
| 500+ | $13.50 | $6,750.00 |
| 1000+ | $12.83 | $12,830.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High-reliability 200V N-channel MOSFET, QPL (2N7225)
| Attribute | Value |
|---|---|
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 27.4A (Tc) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 105mOhm @ 27.4A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 115 nC @ 10 V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Power Dissipation (Max) | 4W (Ta), 150W (Tc) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500/592 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-254AA |
| Package / Case | TO-254-3, TO-254AA (Straight Leads) |
Download the current available datasheet for JANTX2N7225.
Download Datasheet