| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $4.07 | $4.07 |
| 10+ | $3.73 | $37.30 |
| 500+ | $3.39 | $1,695.00 |
| 1000+ | $3.22 | $3,220.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
N-channel power MOSFET (JANTX2N6287), QPL/HiRel
| Attribute | Value |
|---|---|
| Transistor Type | PNP - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 200mA, 20A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1250 @ 10A, 3V |
| Power - Max | 175 W |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500/505 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Supplier Device Package | TO-3 |
Download the current available datasheet for JANTX2N6287.
Download Datasheet