| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $6.60 | $6.60 |
| 10+ | $6.05 | $60.50 |
| 500+ | $5.50 | $2,750.00 |
| 1000+ | $5.23 | $5,230.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Unidirectional TVS diode (JANTX1N6464 series, hermetic)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 15V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 16.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 26.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 107A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 500W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500/551 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SQ-MELF, B |
| Supplier Device Package | B, SQ-MELF |
Download the current available datasheet for JANTX1N6464.
Download Datasheet