| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $5.08 | $5.08 |
| 10+ | $4.65 | $46.50 |
| 500+ | $4.23 | $2,115.00 |
| 1000+ | $4.02 | $4,020.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
3.3V CMOS 1-to-4 clock driver (74FCT38074 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Number of Circuits | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Input | LVTTL |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Frequency - Max | 166 MHz |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154in, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Download the current available datasheet for IDT74FCT38074DCGI.
Download Datasheet