| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $1.98 | $1.98 |
| 10+ | $1.82 | $18.20 |
| 500+ | $1.65 | $825.00 |
| 1000+ | $1.57 | $1,570.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High-speed CMOS logic quad D-type flip-flop with reset (mil grade)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Function | Master Reset |
| Type | D-Type |
| Output Type | Complementary |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Clock Frequency | 25 MHz |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 33ns @ 4.5V, 50pF |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Iq) | 8 µA |
| Input Capacitance | 10 pF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 16-CDIP |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
Download the current available datasheet for CD54HCT175F3A.
Download Datasheet