| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $5.40 | $5.40 |
| 10+ | $4.95 | $49.50 |
| 500+ | $4.50 | $2,250.00 |
| 1000+ | $4.28 | $4,280.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High-speed CMOS dual retriggerable monostable multivibrator with reset (HCT123 family), military
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | Monostable |
| Independent Circuits | 2 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay | 27 ns |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-CDIP |
Download the current available datasheet for CD54HCT123F3A.
Download Datasheet