C2000™ military 32-bit MCU with 150-MHz, 256-kB Flash (SMJ/SM320F2812 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | C28x |
| Core Size | 32-Bit |
| Speed | 150MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, McBSP, SCI, SPI, UART/USART |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 56 |
| Program Memory Size | 256KB (128K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| RAM Size | 18K x 16 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.81V ~ 2V |
| Data Converters | A/D 16x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 172-CFP |
| Package / Case | 172-BCQFP Exposed Pad and Tie Bar |
Download the current available datasheet for SM320F2812HFGM150.
Download Datasheet