| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $7.20 | $7.20 |
| 10+ | $6.60 | $66.00 |
| 500+ | $6.00 | $3,000.00 |
| 1000+ | $5.70 | $5,700.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
High-speed CMOS logic 12-stage binary counter (mil grade)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | Binary Counter |
| Direction | Up |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 12 |
| Reset | Asynchronous |
| Count Rate | 25 MHz |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-CDIP (0.300in, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-CDIP |
Download the current available datasheet for CD54HCT4040F3A.
Download Datasheet