N-channel power MOSFET (JANTX2N6287), QPL/HiRel
| Attribute | Value |
|---|---|
| Transistor Type | PNP - Darlington |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 200mA, 20A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 1250 @ 10A, 3V |
| Power - Max | 175 W |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C (TJ) |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500/505 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Supplier Device Package | TO-3 |
Download the current available datasheet for JANTX2N6287.
Download Datasheet