| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $3.30 | $3.30 |
| 10+ | $3.03 | $30.30 |
| 500+ | $2.75 | $1,375.00 |
| 1000+ | $2.61 | $2,610.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Single Schmitt-trigger inverter, Enhanced Product (EP)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | Inverter |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Features | Schmitt Trigger |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Max) | 19 µA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Input Logic Level - Low | 0.39V ~ 1.87V |
| Input Logic Level - High | 1.16V ~ 3.33V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.5ns @ 2.5V, 50pF |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
Download the current available datasheet for SN74LVC1G14MDBVREP.
Download Datasheet