| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $26.40 | $26.40 |
| 10+ | $24.20 | $242.00 |
| 500+ | $22.00 | $11,000.00 |
| 1000+ | $20.90 | $20,900.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
IC Mpu MPC86XX 1.067GHZ 994BGA
| Attribute | Value |
|---|---|
| Core Processor | PowerPC e600 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 1.067GHz |
| RAM Controllers | DDR, DDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000Mbps (4) |
| Voltage - I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 994-BCBGA, FCCBGA |
| Supplier Device Package | 994-FCCBGA (33x33) |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I2C, RapidIO |
Download the current available datasheet for MC8640THJ1067NE.
Download Datasheet