| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $240.00 | $240.00 |
| 10+ | $220.00 | $2,200.00 |
| 500+ | $200.00 | $100,000.00 |
| 1000+ | $190.00 | $190,000.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Military/aerospace relay, BR246 series (M83536/9), 28V coil, DPDT 10A
| Attribute | Value |
|---|---|
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 28VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 10 A |
| Switching Voltage | 115VAC, 28VDC - Max |
| Coil Current | 87.5 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Termination Style | Solder Hook |
| Seal Rating | Sealed - Hermetically |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 1.5 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -70°C ~ 125°C |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-R-83536/9 |
Download the current available datasheet for M83536/9-023M.
Download Datasheet