SPST CMOS analog switch (DG301A family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Switch Circuit | SPDT - Open/Closed |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Number of Circuits | 1 |
| On-State Resistance (Max) | 50Ohm |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V ~ 18V |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | 300ns, 250ns |
| Charge Injection | 12pC |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 14pF, 14pF |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 1nA |
| Crosstalk | -74dB @ 500kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-100-10 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-100-10 |
Download the current available datasheet for DG301AAA.
Download Datasheet