| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $8.40 | $8.40 |
| 10+ | $7.70 | $77.00 |
| 500+ | $7.00 | $3,500.00 |
| 1000+ | $6.65 | $6,650.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
8-bit PIC® MCU, 2K words Flash, 10-bit ADC, 8-pin DFN/SOIC family
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Verified |
| Core Processor | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 20MHz |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 5 |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 256 x 8 |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-DFN-S (6x5) |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
Download the current available datasheet for PIC12F683-E/MF.
Download Datasheet