| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $45.60 | $45.60 |
| 10+ | $41.80 | $418.00 |
| 500+ | $38.00 | $19,000.00 |
| 1000+ | $36.10 | $36,100.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
16-bit MCU (HCS12X/S12X), 512KB Flash, 50MHz, 144-LQFP
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Core Processor | HCS12X |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 50MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, SCI, SPI |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 119 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.72V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 24x12b |
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Package / Case | 144-LQFP |
Download the current available datasheet for MC9S12XEQ512MAG.
Download Datasheet