PowerPC 603e-based integrated host processor with integrated PCI, 300MHz, 352-TBGA
| Attribute | Value |
|---|---|
| Core Processor | PowerPC 603e |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 300MHz |
| RAM Controllers | SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 352-LBGA |
| Supplier Device Package | 352-TBGA (35x35) |
| Additional Interfaces | I2C, I²O, PCI, UART |
Download the current available datasheet for MPC8245TZU300D.
Download Datasheet