Fast CMOS 16-bit buffer/line driver (54/74FCT16244T family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 16mA, 16mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-CFlatPack |
| Supplier Device Package | 48-CerPack |
Download the current available datasheet for IDT54FCT162244ATEB.
Download Datasheet