High-speed 2K x 16 dual-port static RAM (7133/7143 family)
| Attribute | Value |
|---|---|
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Memory Type | Volatile |
| Memory Format | SRAM |
| Technology | SRAM - Dual Port, Asynchronous |
| Memory Size | 32Kbit |
| Memory Organization | 2K x 16 |
| Memory Interface | Parallel |
| Write Cycle Time - Word, Page | 55ns |
| Access Time | 55 ns |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 68-BPGA |
| Supplier Device Package | 68-PGA (29.46x29.46) |
Download the current available datasheet for IDT7133LA55G.
Download Datasheet