| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $15.00 | $15.00 |
| 10+ | $13.75 | $137.50 |
| 500+ | $12.50 | $6,250.00 |
| 1000+ | $11.88 | $11,880.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Small-signal rectifier diode, 125V (JANTX, surface-mount)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 125 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 150mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920 mV @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 3 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 nA @ 125 V |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-S-19500-241 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-213AA |
| Supplier Device Package | DO-213AA |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
Download the current available datasheet for JANTX1N3595UR-1.
Download Datasheet