| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $13.80 | $13.80 |
| 10+ | $12.65 | $126.50 |
| 500+ | $11.50 | $5,750.00 |
| 1000+ | $10.93 | $10,930.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
Ultrafast recovery rectifier diode, 600V, 2A (hermetic)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 125 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 300mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 6 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 nA @ 20 V |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500/578 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SQ-MELF, D |
| Supplier Device Package | D-5D |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
Download the current available datasheet for JANTX1N6628US.
Download Datasheet