| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1+ | $3.65 | $3.65 |
| 10+ | $3.34 | $33.40 |
| 500+ | $3.04 | $1,520.00 |
| 1000+ | $2.89 | $2,890.00 |
Prices exclude shipping and taxes. Click a tier row to set the quantity.
Price is for reference only. All orders are subject to availability confirmation. Our team will contact you within 24 hours to confirm final pricing and lead time.
NPN silicon switching transistor, 50V, 0.8A (JANTX)
| Attribute | Value |
|---|---|
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Power - Max | 500 mW |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Grade | Military |
| Qualification | MIL-PRF-19500/255 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-206AA, TO-18-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-218 |
Download the current available datasheet for JANTX2N2222A.
Download Datasheet