C62x fixed-point DSP (TMS320C6202B family) up to 300MHz, 384KB RAM
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Fixed Point |
| Interface | McBSP |
| Clock Rate | 250MHz |
| Non-Volatile Memory | External |
| On-Chip RAM | 384kB |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Voltage - Core | 1.50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TC) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 352-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 352-FCBGA (27x27) |
Download the current available datasheet for TMS32C6202BGNZA250.
Download Datasheet