4-V to 40-V, 5-A step-up wide VIN flyback regulator with frequency synchronization
| Attribute | Value |
|---|---|
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |
| Voltage - Output (Max) | 60V |
| Current - Output | 5A (Switch) |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 200kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Supplier Device Package | TO-263 (DDPAK-7) |
Download the current available datasheet for LM2588S-ADJ/NOPB.
Download Datasheet